שעה על ספרים ישנים וחדשים. ענת שרון בלייס + אורחים + חמשת הספרים הכי אהובים ומשפיעים

חמישה ספרים על חירות 23.4.19

לכל אחד מאיתנו יש ספר שמסמל עבורו חירות, חופש, דבר-מה הכרוך במילים הללו. לכבוד חג הפסח הזמנתי חמישה יוצרים לבחור את הספר שלהם, את הדפים שבהם נמצאות שורות החירות שלו/ה.
הצייר מוש קאשי – "סיפור פשוט" מאת ש"י עגנון.
השחקנית והבמאית דליה שימקו – שירים של יונה וולך.
המאיירת אילנה זפרן עם הרומן הגרפי Letting it go מאת מרים קטין.
המוזיקאי יאיר יונה עם ספר העיון "אני לא רוצה לדבר על זה" מאת טרנס ריל.
המשורר מיכאל זץ עם הרומן "צילה" מאת יהודית קציר.

מירון איזקסון  19.4.19

המשורר והסופר עם ספר שירה חדש "הגיע הזמן להישמר מעצמנו" ועם חמשת הספרים האהובים עליו מן הילדות ועד לחג הפסח: "הרוזן ממונטו כריסטו" מאת אלכסנדר דומא האב; מורה הנבוכים" הרמב"ם; ספר השירים "רחובות הנהר" אורי צבי גרינברג; ספר העיון "צ'רצ'יל" מאת ג'ון לוקץ' ומגילת שיר השירים

רפי וייכרט 12.4.19

המשורר, המתרגם והמו"ל רוכב על אופניים בשכונת ילדותו בספר שיריו החדש "רכיבה" ובוחר חמישה ספרים אהובים: "מכתבים ושירים אחרים" מאת מאיר ויזלטיר; "המשפט" מאת פרנץ קפקא; ספר שירה שהגיע לבית המשפט "יללה" מאת אלן גינזברג; "עם מות" שירי הפרידה של אורי ברנשטיין מאמו; "המוות, רילקה ואני" מאת ד"ר מריאן רבינוביץ'

אפרת גל-נור 5.4.19

אפרת עושה מסע אמנותי בעקבות הרומן הדיסטופי "הדרך לעין חרוד" של עמוס קינן. הספר הזה עומד במרכז השיחה לצד ארבעה נוספים: "מכתבים על סזאן" מאת ריינר מריה רילקה; "בין שתי ערים" מאת ש"י עגנון ; "אפרים" מאת יואל הופמן ; "משהו כיפי לכאורה שלא אחזור עליו לעולם" מאת דיויד פוסטר וואלס.

בפינת ספר חדש: יונתן הראל עם "נורות שרופות" – גורלות של אנשים העובדים בתחתית הסולם הארגוני

מיכל בן נפתלי 28.3.19

הסופרת והמתרגמת עם חמשת הספרים האבובים שגם השפיעו על כתיבת הספר החדש "בגד מאש" – שתי נובלות המספרות על נשים. באחת, אשה שמתעוורת מזמינה אליה אשה צעירה, שכותבת מחקר על מכשפות, על מנת שתקרא עבורה ספרים; בשנייה, אשה מתאשפזת במוסד לצד אמה הדמנטית.

הרומן "בעקבות הזמן האבוד" – חלק 1 "קומברה" מאת מרסל פרוסט; הממואר "הכוח האחר" מאת יהודית הנדל ; הרומן "שרה שרה" של רונית מטלון ; ספר השירים "הספר השלישי" של דליה רביקוביץ ; הממואר "לא קמתי מהלילה שלי" מאת אנני ארנו/

קציעה עלון 21.3.19

חוקרת הספרות ומו"ל הוצאת גמא, עם 5 ספרים של סופרות ומשוררות, ששניים מהם היא הוציאה לאור כדי להביאם למדף הספרים הישראלי: הרומן "טובא ומשמעות הלילה" מאת שהרנוש פארסיפור; ספר השירים "שוברת קיר" מאת ויקי שירן; הרומן "סולם יעקב" מאת ז'קלין כהנוב; ספר השירים "רק האוויר בחוץ שגיא" מאת מירי בן שמחון; הרומן "חיים קטנים" מאת האניה ינגיהארה. וגם: שיר לזכרה של טלי לטוביציקי, מתוך ספרה "נסי מילים כלליות יותר"

צילה חיון 15.3.19

הסופרת ומנהלת אגף חינוך ותרבות בספריה הלאומית, עם הספרים: "התפנית" הולדת המודרניות מאת סטיבן גרינבלט; הרומן האחרון של פיליפ רות' "נמסיס"; "ספר קיץ" מאת טובה ינסון; "מנדל של ספרים" מאת סטפן צוויג; ושני ספרי מסות מאת הסופרת ג'מייקה קינקייד, שמגיעה בשבוע הקרוב לכנס על הגירה, בספריה הלאומית : "מקום קטן"; והספר  My Garden Book

בפינת ספר חדש: הסופר והמתרגם יורם מלצר על "תודעתו של זנו" מאת איטאלו סבבו.

גלית גיאת 8.3.19

השחקנית והזמרת עם אלבום חדש: "שירת לבבי", ועם חמשת הספרים האהובים עליה: "השקר הקדוש" הספר הראשון (מתוך ארבעה) על חייה של דונה גרציה מאת יצחק גורמזנו גורן; "אום" הרומן שלי עם אום כולתום מאת סלים נסיב; "מעשה בטבעת" מאת אילן שיינפלד; "אוזו ומוזו מכפר קאקרוזו" מאת אפרים ביגון; "פאני וגבריאל" מאת נאוה סמל.

פינת ספר חדש עם אורית וולפיילר וספרה 'את המוות את רוצה לראות בעיניים'

הסופרת נגה אלבלך 1.3.19

הסופרת ומנכ"לית הוצאת הקיבוץ המאוחד וספריית הפועלים עם ספר חדש "אסתר ועדינה" על שתי נשים שחוצות את הגבולות, וחמשת הספרים האהובים עליה: קובץ הסיפורים "איש שלא הבחין בשום דבר" מאת רוברט ואלזר; הרומן "אומללות שמחה בחלקה" מאת פטר הנדקה; ספר העיון "גלובליזציה ההיבט האנושי" מאת זיגמונט באומן; הרומן "הרחבת תחום המאבק" מאת מישל וולבק וקובץ הסיפורים "רשימותיו האחרונות של תומס פ' למען הכלל" מאת של אסקילדסן

המשורר והעורך גלעד מאירי 22.3.19

המשורר והעורך ד"ר גלעד מאירי עם חמשת הספרים הכי אהובים וספר שירה חדש שלו "סונט בגט" (מקום לשירה). והנה חמשת "הפולטיקאים של הלשון" שהוא בחר: דוד אבידן עם ספר שיריו "משהו בשביל משהו", ולדימיר נבוקוב עם הרומן "לוליטה", כתב הקודש ההינדי "הבהגווד גיטה", אלן גינזברג וספר השירה "קדיש", גבריאל גרסיה מרקס עם הרומן "מאה שנים של בדידות".

יולי שפירא 15.2.19

איך בוחרים 5 ספרים ליום האהבה? יולי שפירא הלך על ספונטניות. מה שעלה לו לראש השבוע, זה מה שתשמעו בתכנית: ריימונד קראבר – על מה אנחנו מדברים כשאנחנו מדברים על אהבה ; הרוקי מורקמי – ?What is jazz ; וודי אלן – The Kugelmass Episode ; ויסלבה שימבורסקה – "אהבה מאושרת" ; לאונרד כהן – שירים.

ובפינת המלצה על ספר חדש – "חוטים דקים נושאים את העולם" הסופר והעורך ארז שוייצר עם מבחר רשימות על ספרי שירה מהארץ ומהעולם

הסופרת יערה שחורי 8.2.19

בגיל 11 היא כבר קראה את "פעמון הזכוכית" של סילביה פלאת, לא בדיוק חומר הקריאה של ילדות, ושורות מן הספר מוצאות את מקומן גם בספר החדש שלה "שנו העשרים", כמו שורות מספרים אחרים שהסתחררו בחייה.

חמשת הספרים של יערה: "אורה הכפולה" של אריך קסטנר; "הגולים" של דבורה בארון; "פעמון הזכוכית" של סילביה פלאת; "פראני וזואי" של ג.ד. סלינג'ר; "יבוא גדי זהב" אסופת שירי ערש בעריכת לילך לחמן. ואני הוספתי את "חירות של רגע" יומניה של וירג'יניה וולף, שיערה יזמה את הוצאתו לאור.

דנה אולמרט 1.2.2019

חוקרת הספרות והעורכת מגיעה לשיחה, לכבוד צאת ספרה החדש "כחומה עמודנה" העוסק באימהות ללוחמים בספרות הישראלית.  אנחנו פותחות עם הסופרת עמליה כהנא כרמון, שהשבוע נודע על מותה וממשיכות אל חמשת הספרים שבחרה דנה. 

הספרים שבחרה דנה: "ארוכה הדרך לחירות" יעקב מרידור אשי האצ"ל על הבריחה ממחנה המעצר; "גאווה ודעה קדומה" מאת ג'ין אוסטין; ספר השירה "קמשונים" מאת אסתר ראב; Literature and Psychoanalysis: The Question of Reading, Otherwise מאת שושנה פלמן; "דולי סיטי" מאת אורלי קסטל בלום.

אבנר שפירא 25.1.2019
העיתונאי והעורך עם חמישה ספרים של כותבים גרמנים לקראת יום השואה הבינלאומי וספר עיון חדש "היסטוריות חדשות של הנאציזם" מאת ד"ר בעז נוימן. בעז נפטר לפני שהשלים את הספר, ואבנר ערך אותו והביאו לדפוס. 

הספרים שבחר אבנר:  "סיפור של גרמני 1914-1939" מאת סבסטיאן הפנר ; "אחרי חצות" מאת אירמגרד קוין ; "מותו של היריב" מאת הנס קיילסון; "טיול הנערות המתות" מאת אנה זגרס (ספר נוסף שלה – "טרנזיט") ; "ראי לציון יומנים 1945" מאת אריך קסטנר.

מיכה אולמן 18.1.2019
הפסל, חתן פרס ישראל באולפן עם חמשת הספרים שהשפיעו על עבודתו. מתחילים עם הספר חיים באר "לפני המקום" שנכתב בהשראת עבודה של אולמן בברלין "הספריה הריקה". ופינת המלצה על ספר חדש – יוסי אלפי "מעברה" סיפורי החיים במעברות.  

חמשת הספרים של מיכה: ספר העיון "בסוד שיח" מאת מרטין בובר ; הסיפור/משל "לפני שער החוק" מאת פרנץ קפקא ; ספר השירים "שושנת האין" מאת פאול צלאן  ; הספר "נופל מחוץ לזמן" מאת דויד גרוסמן  ; ולבסוף "ספר יצירה", ספר קבלי מיסטי, בו טמון , אולי, סוד בריאת העולם, בעשרים ושתיים האותיות העבריות.

 

רוני סומק 11.1.2019
המשורר באולפן עם חמשת הספרים האהובים. ספר חדש על יצירתו "מילת הכבוד של הרחוב". והמלצה על ספר חדש – "השופט" מאת שי אספריל – משהו רקוב בממלכת המשפט.

הספרים שבחר רוני :  הרומנים – "סבלנות לוהטת" מאת אנטוניו סקרמטה (הסרט "הדוור"); "חיים על נייר זכוכית" מאת יורם קניוק ; ח.נ. ביאליק שירים ופזמונות לילדים ; ספר העיון "שפה ושאלות על הידע" מאת נועם חומסקי ; ספר השירה "בשבח החלומות" מאת ויסלבה שימבורסקה.

 

עינת פישביין 4.1.2019
העיתונאית ועורכת אתר התחקירים "המקום הכי חם בגיהנום" הגיעה עם חמשת הספרים האהובים. פינת ספר חדש – עודה בשאראת עם ספר הילדים "אל תגנבו לי את התור" שמלדמ איך לארגן הפגנה.

הספרים של עינת:  הרומנים "היה היתה" של יעל נאמן  "מחתרת המסילה" של קולסון וויטהד ; "החטא ועונשו" פיודור דוסטויבסקי (העותק מהתיכון) ; ספר העיון "כשהדברים מתפרקים" מאת פמה צ'ודרון ; המדריך "איך להיפרד מהטלפון" של קתרין פרייס ; ….וגם "אלו הם המים" דיויד פוסטר וואלס

עמוס גיתאי  28.12.2018
הבמאי עטור הפרסים ומי שעשה לא מעט סרטים בעקבות ספרים הגיע לאולפן עם חמשת הספרים האהובים עליו , לקראת הקרנת שני סרטים חדשים שלו – הסרט העלילתי "רכבת קלה בירושלים" וסרט קצר "מכתב לידיד בעזה"

הספרים של עמוס:  שיריה של אלזה לסקר שילר, בתרגום נתן זך ; "האיש בלא תכונות" מאת רוברט מוסיל ; השירים של לאה גולדברג ; הספר "אפרתיה גיתאי" ובו מכתביה של האם לבני משפחתה ;"האופסימיסט" מאת אמיל חביבי.

 

תהילה חכימי   21.1.2018
הסופרת והמשוררת הגיעה לתכנית לשיחה על חמשת הספרים האהובים עליה ועל ספרה החדש "חברה" שעוסק באנשים ונשים במקום העבודה. פינת המלצה על ספר חדש: "והקו הפך לצל" מבחר שירה של המשורר האסטוני, מטורה, בתרגום גילי חיימוביץ.

הספרים של תהילה: "ככה זה קרה" מאת נטליה גינצבורג ; ספר השירה "זו אני מדברת" מאת יודית שחר ; הרומן הגרפי "Embroideries" מאת מרג'אן סטראפי ; ספר העיון "סיפורי אונס בבית המשפט" מאת עירית נגבי ; "תהילה" מאת ש"י עגנון.

 

אסתי זקהיים 14.12.2018
השחקנית הגיעה לאולפן עם חמשת הספרים האהובים, לכבוד ההצגה החדשה "המהפכניות", בעקבות הספר "לכל הרוחות שוב שכחנו את הגב' פרויד" של פרנסואה קסנאקיס. בפינת ספר חדש: שיחה עם הסופרת טלי עוקבי על ספרה החדש "בלוטת האושר"

הספרים של אסתי : הרומן "אשה בורחת מבשורה" של דויד גרוסמן ; ספר השירה "ביחדנס" של נעם פרתום ; הממואר "עולם מלא" של אריה לובה אליאב ; ספרי עיון "להביט בשמש" של ארווין יאלום ; "נפש עירומה" של עדה למפרט.