יום הולדת 70 למדינת ישראל נראה לנו כמו הזדמנות חגיגית להביט אל הספרות שנוצרה פה מ-1948 ועד היום, ולנסות לפענח את עצמנו דרכה. במסגרת מיזם 70 שנה 70 ספרים הקמנו ועדה מיוחדת שבחרה רשימה של 70 ספרים חשובים, מרכזיים ומשפיעים בספרות הישראלית. עורכות ומגישות ענת שרון בלייס ושירי לב ארי

אחד הדברים שהכי מגדירים אותנו, העם הישראלי, הוא השפה העברית. האותיות שמתחברות זו לזו ויוצרות משמעות. עם הספר, מכנים אותנו, הכוונה כמובן לספר הספרים, לתנ"ך, אבל במשך מאות שנים נכתבה ספרות בעברית, ולפני 70 שנה נולדה גם ספרות עברית מזן חדש: ספרות עברית-ישראלית. יום ההולדת ה-70 למדינת ישראל נראה לנו הזדמנות חגיגית להביט אל הספרות שנוצרה פה מ-1948 ועד היום, ולנסות לפענח את עצמנו דרכה.

להרכיב רשימה זו אף פעם לא משימה פשוטה, וזה תמיד מעשה מוגבל, לפעמים אפילו נסיבתי. סביר להניח שאם אנשים אחרים בזמן אחר ובאקלים תרבותי אחר היו מתבקשים לבחור רשימה, אולי הייתה נוצרת רשימה אחרת לגמרי. אבל בהינתן כל המגבלות הללו, החלטנו בכל זאת לגבש את הרשימה שתהיה מעין מורת-דרך, ותעזור לנו להבין מי אנחנו.

במסגרת מיזם "70 שנה 70 ספרים" של רשת "כאן תרבות" הקמנו ועדה מיוחדת, שבחרה רשימה של 70 הספרים החשובים, המרכזיים, המשפיעים בספרות הישראלית שנכתבו מקום המדינה ועד היום. בוועדה השתתפו עורכות הפרויקט ומגישות "כאן תרבות", שירי לב-ארי וענת שרון-בלייס, לצד הפרופ' אבנר הולצמן, הד"ר אריק גלסנר, הד"ר קציעה עלון, ואשת הספרות ענת לוין. ביחד איתם גיבשנו את רשימה של 70 פלוס, ולכל ספר וספר מוקדש הסכת מיוחד העוסק בספר, בעלילתו, בנסיבות כתיבתו, בסופר או הסופרת שכתבו אותו, ובהשפעה שלו על מפת הספרות הישראלית.

ההסכתים מתעדכנים מעת לעת, עד שתושלם הרשימה המלאה.